Si te beni root Vodafone Smart 2 (Alcatel v860) ?

Nga Klevis Ndoka
Ne Root
Mar 27th, 2013
78 Komente
162 Lexime
Pamje e Vodafone Smart 2 / Alcatel v860

Pamje e Vodafone Smart 2 / Alcatel v860

Ne kete postim do tregojme guiden se si te beni root Vodafone Smart 2 (ndryshe i njohur si Alcatel v860). Ju lutem ndiqni hapat njeri pas tjetrit dhe nese hasni nje problem gjate rruges mund te shkruani tek komentet.

Duke qene se per kete model nuk ka ROM te tjera pervec atyre zyrtare, nuk do ndryshojme recovery-n e telefonit, do bejme vetem ROOT. Ne faqe te tjera gjendet nje custom ROM per kete model (nen emrin Roeddie) por nuk jua keshilloj per shkak se nuk e kam provuar. Nese deshironi ta beni tek ky link keni nje guide per ta futur kete ROM ne telefonin tuaj.

Sigurohuni qe bateria e telefonit te jete e karkikuar mbi 50%. Vazhdojme proceduren per root.

1. Si fillim shkarkoni ne kompjuterin tuaj driverat e telefonit

2. Aktivizo Debugging Mode

Shko tek Settings -> Application -> Developement -> Android Debugging

3. Lidh telefonin me kompjuterin me ane te kabllit

4. Instaloni driverat e telefonit ne kompjuter

Ky model telefoni nuk i instalon driverat e adb automatikisht ne kompjuter. Per kete arsye duhet ti instaloni manualisht.

Klikoni me te butonin e djathte mbi My Computer. Zgjidhni Manage e me pas Device Manager

Device Manager

Device Manager

Sic e shikoni Vodafone Smart II do shfaqet me nje ikone te verdhe. Kliko mbi te, zgjidhni install driver dhe zgjidhni folderin qe shkarkuat me pare ne kompjuter. Pas instalimit ikona e verdhe do largohet dhe tani telefoni juaj ka te instaluar driverat ne rregull.

5. Hiqni kabllin dhe fikni telefonin

6. Ndizni telefonin duke mbajtur shtypur Volumin poshte dhe butonin e ndezjes. Kur telefoni dridhet, leshoni butonin e ndezjes por vazhdoni te mbani te shtypur Volumin. Mbajeni dhe 5 sekonda dhe me pas leshojeni dhe Volumin.

7. Vendosni perseri kabllin ne telefon

8. Shkarkoni kete file dhe me pas hapni Command Prompt

9. Shkoni tek file qe shkarkuat ne Command Prompt

p.sh ne file qe shkarkuat e keni vendosur ne rrenjen C atehere shkruani ne Command Prompt

cd C:\Smart2Root

10. Shkruani ne Command Prompt komanden e meposhtme

install-system-windows

Kur te mbaroje procesi dhe telefoni te restartohet, atehere telefoni juaj do jete ROOT.

Tashme tek menuja e aplikacioneve duhet te keni nje program te shtuar me emrin Superuser i cili lejon ose jo aplikacionet te kene akses root. #iHackAlbania

 

UPDATE: PAS KOMENTEVE TUAJA DUA TA KENI TE QARTE QE KJO MENYRE PUNON 100% POR SHUME PERSONA PO HASIN PROBLEM NQS I BEJNE  FACTORY RESTORE DHE DUHET TE NJEKIN NJE PROCEDURE JO TE THJESHTE PER TA RREGULLUAR KETE PROBLEM.

Autori "" Ka 92 Postime

MSc ne Inxhinieri Kompjuterike. I terhequr pas teknologjise ne pergjithesi dhe programimit. Momentalisht merrem me disa projekte individuale.
 • http://www.facebook.com/profile.php?id=100002419575913 Mario Proko

  BRAVO ju qofte per kete website…urime per hapjen…kisha kohe qe kerkoja te beja root ket cel..Faleminderit qe e ofroni ne SHQIP,Vazhdoni kshu #respekt

  • klevisndoka

   Faleminderit Mario ;)
   Sapo kemi filluar, vazhdo te na ndjekesh dhe per cdo problem, na shkruaj se na ndihmon dhe ne qe te postojme guida per te cilat ju keni nevoje :)

   • Billi

    pasi i bera root dhe pasi i bera system restore nuk me hapet tel fare me nxjerr %$s ne fillim fare. Si duhet te veproj????

    • klevisndoka

     Billi e kuptoj se cfare ka ndodhur. Duhet te besh flash Custom Rom.

 • http://www.facebook.com/profile.php?id=100002419575913 Mario Proko

  jeni te papare>>pa ket website sdo i kisha bere dot vete ROOT cel.

 • http://www.facebook.com/erald.dhimitri.7 Erald Dhimitri

  pershendetje, ju vete e keni bere root ket cel?? se kur e kam tel ne fastboot dhe hap command promp se kuptoj si ta instaloj ..ju lutem ma shpegoni pak me mir// please

  • klevisndoka

   Po Erald, nje dite para se ta postoja e kam bere vete kete guide kshuqe eshte e sigurt qe punon. Provoji dhe ne here hapat sipas radhes. Sigurohu qe ke instaluar driverat e telefonit ne kopmjuter dhe telefonin e ke aktivizuar debugging mode.

   Pasi ke shkuar ne fastboot, lidhe telefonin me pc, shkarko file, beji extract ne rrenjen C:/, shko me command prompt tek folderi duke shkruar cd C:Smart2Root dhe me pas shkruaj install-system-windows

   nese perseri ke problem, atehere na thuaj tek cili nga hapat ke mbetur qe ta shpjegoj me mire.

   • http://www.facebook.com/erald.dhimitri.7 Erald Dhimitri

    Po Faleminderit shum,sapo i bera root.Faleminderit per pergjigjet ,se di ku do kisha shku pa ket guide,Faleminderit nga zemra. Vazhdoni kshu <3

    • klevisndoka

     Shume mire Erald me behet qejfi qe funksionoi :)
     Prandaj jemi ketu per te shperndare guida te tilla.

     Vazhdo na ndiq dhe shperndaj faqen tone me shoket duke qene se akoma jemi ne fillim :D

 • http://www.facebook.com/rihanna.riri.7 Rîhanna Riri

  hejj ket procesin e fundit me command promp skuptoj dhe un ma shpegoni pak me mir ??

  • klevisndoka

   pasi ke shkarkuar file dhe i ke bere unzip, atehere duhet te shkosh me command prompt tek ai folder.
   duke qene se folderi ka emrin Smart2Root dhe tek kjo guide ne i kemi bere extract tek rrenja C:// atehere mjafton qe ne command prompt te shkruash cd c: C:Smart2Root dhe pastaj install-system-windows dhe pasi kryhet procesi telefoni eshte root-ed

  • klevisndoka

   me fal se e paskam shkruar gabim, komanda e pare eshte
   cd C:Smart2Root

 • http://www.facebook.com/profile.php?id=1774254751 Leo Bruka

  pershendetje …kam bere Root dhe gjithcka ecte mire derisa i bera Restore Factory settings.
  u kthye por ne ndezje kur startohet ,klikon siper Android-it per te filluar dhe thote …asnje aplikacion nuk mund ta luaje kete …ju lutem me ndihmoni ….(mendoj se me Launcher-in ka problem) ..flm

  • klevisndoka

   Pershendetje
   Mesa kuptoj ke bere root ne rregull por pasi i ke bere root, i ke dhene Factory Reset dhe tani telefoni ka ngecur ne hapje.

   Provo ta hapesh telefonin ne Fastboot duke mbajtur shtypur butonin e ndezjes dhe volumin poshte dhe me pas jepi Wipe Cache dhe Wipe Dalvik Cache

   Nqs kjo nuk te zgjidh problemin, atehere me shpjego me mire se ku ngec telefoni.
   Gjths mos u bej merak se eshte nje problem qe rregullohet.

  • Argent Zani

   Hej pershendetje, mos u shqetso eshte problem qe zgjidhet pasi e kam hasur edhe vet kete problem. Per ta zgjidhur duhet te gjesh nje costum rom qe te ket brenda tij edhe app i cili quhet startupwiz nese nuk gaboj. Kam gjetur dikur nje costum rom qe ishte thuajse si origjinali por edhe ky http://goo.gl/LCxkT e zgjidh problemin tend megjithese eshte pak i modifikuar nga launcheri, nk eshte problem. Nese te ka shfaqur probleme me gjuhen atehere do te vazhdoj te shfaqi sepse mesa kam pare un ma ka shfaur me xhdo rom qe kam instalur, nuk e di nga se vjen por do shikoj edhe njer ne net per ta zgjidhur edhe kte problem. :)

 • erioni

  po per ta zhbllokuar qe mos punoj vetem me vodafone , ke ndonje variant ?

  • klevisndoka

   Erion si fillim me vjen keq per vonesen por nuk e kam shikuar komentin tend.
   Per ta zhbllokuar telefonin qe te punoje me te gjitha GSM nuk kemi kerkuar me pare por mesa i hodha nje sy, nuk ka nje guide falas qe ta lejon ta besh. Per ta zhbllokuar duhet te blesh nje kod zhbllokimi ne internet ose ta zhbllokosh ne serviset qe kane software (qe kushtojne nuk jane free) me te cilat mund te behet zhbllokimi.

 • Juxhin

  shpresoj te punoj kjo se ato ne youtube ma pordhen fare telin… :/

  • klevisndoka

   me ka ndodhur dhe mua te “prishet” por pa merak se e kthen prap sic e kishe me pare.

 • Juxhin

  ej po mua sme del fare kur e mbaj volumin – dhe ndez tel thjesht ngelet tel te logua e vodafonit :( mun te me ndihmosh?? plzzzzzz

  • klevisndoka

   provo te vazhdosh proceduren ashtu me logon e vodafone, nqs prap nuk ben me thuaj

 • Juxhin

  kurse tani nuk me punon butoni home per te klikuar :(( sa tel vk qe eshte…

  • klevisndoka

   provo ta besh klikimin me butonin e ndezjes

   • juxhin

    ej une e mora ate e bera dhe ne com kur mu ndez tel filloi nga fillimi sa klikova ndrysho gjuhen qe del vet ne fillim ndrysho aplikacion qe hap uss O.o dhe ike dhe vtm nr e energjences dilte tani as me ndizet fare :P mos duhet te hap recovery e tu bej format te gjithave atje??? ka ndonje menyre per ta rregulluar vet pa e cuar te ndonje servis???

    • klevisndoka

     e di per cfare e ke fjalen sepse pikerisht kjo gje me ka ndodhur dhe mua kur po beja nje test me tel. provo hape ne recovery dhe beji clear cache dhe dalwik cache, nese prap nuk ben, atehere provoje te fusesh custom rom qe te kam derguar tek linku me siper. me custom rom patjeter qe do zgjidhet problemi pa e cuar ne servis :)

 • juxhin

  Mund te me gjesh 1 ROM se teli as nuk ndize do Cosutum Rom… plzzzzz

  • klevisndoka

   https://forum.vodafone.ro/t5/Vodafone/Vodafone-Smart-II-Mod-Rom-Romana/td-p/48136

   tek ky linku ke nje custom rom, une e kam provuar vete dhe punon shume mire, mirepo nuk eshte se ka gjera te reja sic kane rom e tjera, eshte thjesht romi origjinal i ndryshuar paksa

   • juxhin

    ok ja ta provoj sh flm :)

   • juxhin

    nuk punojn linket e dawnlodimit…

   • juxhin

    nuk punon linku… me gjen dot 1 link tjeter????

    • klevisndoka

     pjesa 1

     http://www.mediafire.com/?1drz7kqqz5t7qpe

     pjesa 2
     http://www.mediafire.com/?wqayansm8oat38k

     mbasi ta provosh me thuaj nese funksionoi apo jo

     • juxhin

      e rregullova po jo me keta costum romm sec gjeta 1 ne internet dhe e rregullova direct nga kompjuteri dhe tani e kam root sh flm :))))

     • klevisndoka

      ska asgje!
      rendesi ka qe e rregullove, ska shume rendesi se me cilin custom rom. gjths nqs i gjen linket shkruaje ketu qe te ndihmosh te tjeret qe mund te perballen me te njejtin problem :)

     • juxhin

      http://www.mediafire.com/download/p3u891bdjudhc2h/%5BROM%5D_Vodafone_Clean_(Godroid_Vodafone_Smart_2).zip

      ja ku eshte linku e kam hedhur vet e nuk e heq me :D

      flm juve per kete website fantastik :’D

     • klevisndoka

      shume mire juxhin
      te pershendes

     • Ber Vin

      kto duhen shkarkuar te dyja dhe ta instaloj me root mod plz pergjigje se dhe mua me eshte ber i njejti prob me juxhinin

     • klevisndoka

      po duhen shkarkuar dhe duhet ti besh flash ne telefon

 • Guest

  po ndnj wifi hack per vodafone smart 2 a ka??

  • klevisndoka

   Jo nuk ka per asnje lloj Android :)
   Edhe ato aplikacione qe jane thjesht nuk punojne.

   • juxhini

    Klevis sigurisht qe ka hack per te bllokuar wifin te tjerve dhe punon pst ka dhe spoofing :)

    • klevisndoka

     Ok, une nuk kam hasur ndonje deri tani gjths, meqe ti e paske gjetur na thuaj dhe ne se cili app i thyen passwordet e WiFi…

 • Ber Vin

  ka ndnj wifi hack funksional per pc

  • klevisndoka

   Wifi hack e ke fjalen per me thy passw ???
   Ne nuk mund ti nxjerrim ne faqen tone, por kryesisht keto gjera behen me Linux, por ka dhe per Windows disa tools qe punojne.

 • klevisndoka

  Nuk ka telefon qe ka kete problem ne menyre qe ta bej hap pas hapi dhe tjua tregoj por kerko neper internet per kete problem se ka zgjidhje.

 • Argent Zani

  Hej admin nuk e keshilloj kte lloj metode per root per te gjithe pasi ne smart 2 tim ka shfaqur probleme me gjuhen, megjithese sa km lexuar ne net kjo nuk shfaqet te te gjithe. Nje menyre e mire per te ata qe i punon ClockworkMod me te gjitha funksionet eshte qe te bejne nje root me kte http://goo.im/devs/Alberto96/SMART2/RootFlashable.zip ku nuk do e prekni sistemin. E them kete pasi ne nje seri prodhimesh te smart 2, ku perfshiet edhe i imi -_-, nuk punon “CWM with all options” por duhet nje lloj tjeter, “Good Recorvery”. Problemi eshte se ky nk mund te instaloj .zip nese ato nuk permbajne brenda gjithe boot.img te cilin nese i ke ber backup celit nuk ke nga e gjene (te gjithe boot.img, te cilet ishin marr nga smart 2-sha, qe kam gjetur ne net nuk benin per smart 2 tim). Kshu qe njerz nese smart 2 juaj suporton CWM with all options provoni ate te cilen i lasha linkun disa rreshta me lart :)

  • klevisndoka

   Argent faleminderit per info. Shpresoj tju beje pune dhe anetareve te tjere!
   Te pershendes!
   Gjithe te mirat!

 • Argent Zani

  Disa mund ta bejne me kete http://goo.gl/pFzOS nese smart 2 i tyre i suporton CWM with All Options dhe jo Good Recorvery (pasi Good Recorvery nuk te lejon te fusesh arkiva .zip nese ajo nuk ka brenda saj boot.img e celit tuaj, Kujdes: Mos prvoni te merrni ne net boot.img te bere backup nga smart 2-sha te tjere pasi i km testuar vet dhe nuk punon, kshu qe perfundova duke e cuar celin te serviset e vodafone) pasi me kete nuk do te shfaqte problemet e gjuhes qe me sa kam kuptuar duke lexuar ne net e shfaq vetem te nje seri prodhimi i smart 2.

 • neli

  prsh i ndoqa te gjitha udhezimet per root vf smart2 por pasi i bera factory reset me esht bllokuar ne hapin e par ju lutem ktheni pergjigje

 • neli

  prsh i ndoqa udhezimet hap pas hapi dhe i bera celit root deri tani gjithcka ne regull por kur i bera factory reset me bllokohet ne prezantimin e celit duke then”asnje aplikacion nuk mund ta kryeje kete veprim” ju lutem ktheni pergjigje

  • klevisndoka

   Prsh
   eshte nje problem qe ju ka ndodhur dhe disa personave te tjere. Eshte problem qe zgjidhet pa merak, kshuqe mundohu te kerkosh ne internet qe te gjesh nje zgjidhje pasi une nuk e kam hasur kete problem dhe nuk kam se si ta shpjegoj hap pas hapi. Lexo me poshte qe te kuptosh me shume nga pyetjet e te tjereve!

   • neli

    po sikur ti besh root prap dhe ti nderoosh romin duke i ven origjinalin?

  • Argent Zani

   Lexo komentim tim te Leo Bruka :)

 • Nuhu Reni

  Admin pasi i ndoqa udhezimt hap pas hapi arrita ta beja root por tlfoni nuk ndizet,vazhdon te nxjerre vetem logon e vodafonit,sa e heq e prserit preseri dhe keshtu me radhe,cfare te bej?

  • klevisndoka

   Si fillim te kerkoj ndjese per vonesen, por lexo komentet me poshte se u ka ndodhur dhe te tjereve problem i ngjashem dhe e kane zgjidhur.

 • Nuhu Reni

  i bera root telefonit,i bera kartes nje room por i bera format pa i bere back up,dhe tani nuk arrij te futem me wireles nese kam karten ne tel dhe as nuk mund ta lidh me usb mode se ska ne karte ato filet.karta hapet vetem me pershtates ne kompjuter.si mund ti gjej filet qe ishin ne karte dhe ti shkarkoj,???

 • Rikeldo Ñdreu

  admin me ndimo se nuk mi pranon komandat cmd-ja persh ::cd C:Smart2Root? me ndihmo

  • klevisndoka

   une mund te ndihmoj, por te sugjeroj qe perderisa smund te zgjidhesh nje problem te tille, mos e bej vete por merr dike qe ka info mjaftueshem ne kete fushe ;)

 • Rikeldo Ñdreu

  ? me thot waiting for device

  • klevisndoka

   sepse dicka nuk eshte bere sic duhet gjate rruges :/

 • Rikeldo Ñdreu

  adm a behet kjo me superoneclick?

  • klevisndoka

   Jo, une e kam provuar por jo nuk ben.

 • romantikukuq

  Pershendetje te gjithve dhe un e bera root smart 2 tim por mbas procesit me del vetem logoja e android dhe nuk ben boot normal ngec si mund tja bej qe ta kthej sic ishte :/@klevisndoka:disqus

  • klevisndoka

   @romantikukuq:disqus beje dhe nje here procesin nga e para.

   Gjithashtu lexo te gjitha komentet me poshte se dhe te tjereve ju ka ndodhur ky problem dhe kane gjetur zgjidhje.

 • Brikeno Canka

  ckm si ja kalut ? edhe mu mka ndodh ky prb q mka ngec te logoja e androidit edhe kur e lidh me pc sma njef fare … si mund tja boj ???

  • klevisndoka

   Brikeno lexo komentet poshte dhe te tjereve u ka ndodhur dhe kane gjetur zgjidhje. Une nuk di te ta shpjegoj perderisa nuk e kam hasur kete problem. Nqs nuk i kupton metodat qe shpjegohen atehere mos e vazhdo vete kete pune por merr dike qe merr vesh ne kete fushe.

   • Brikeno Canka

    po nuk esht se s ia kemi iden se i kam bo root shum cel por me ket sme funks… i pash me posht edhe sme ndihmojn asnje …

 • Rikeldo Ñdreu

  Adm i bera root i ndoqa te gjitha hapat po kur fillon te niezet deri tek logoja e vodafonit nuk vazhdon me procesin po ristartohet perseri e perseri :( me thoni si tja bej ?pash posht po nuk gjeta asnje informacjon te vlershem ,

  • Argent Zani

   Ndoshta mund te te ndihmoj. Lexo me lart.

 • Argent Zani

  Hej halow. Kam ndermend dicka. Keta qe kan probleme me bllokimin e sistemit ne logon e Android te me kontaktojne dhe te provojme nje ROM ndryshe nga ky qe admini ka publikur. Besoj se kjo do i jepte zgjidhje problemit dhe do te kishim nje ROM te bazuar ne CM 7.2 :)

  • klevisndoka

   Prsh.
   Nese ti ke nje ROM apo nje guide qe zgjidh problemin qe kane perdoruesit e tjere atehere te ftoj qe ti kontribuosh duke u treguar si ta zgjidhin.

   Nese do shkruaje ne koment ose perndryshe une mund te te bej autor qe te kesh mudnesi te postosh guiden tende per te zgjidhur problemin.

   • Argent Zani

    Me duhet dikush qe ta testojm. Me pas mund te bejme nje post te dedikuar ketij ndoshta edhe nje video tut :)

    • klevisndoka

     Te kuptoj, por nese ke mundesi shkruje ne koment zgjidhjen qe mendon dhe me pas me siguri ata qe kane patur problemin do te raportojne nese kjo menyre e zgjidh apo jo.

 • Elvis

  Hej cuna ckemi, rastesisht pashe kete guide duke kerkuar per ti bere root cel tim, nuk e di nese me ndihmoni dot por doja ti beja root cel tim, vodafone smart 3…

 • Juxhin

  Admin Ckemi Ne qofte se doni per te berre Root vodafone smart 3 me ktheni pergjigje qe tu dergoj 1 program teper te thjesht qe behet root vetem me 1 klikim :)

 • Ṭrendy Bøøy

  prshendetje nese eshte duke e u ber roor vodafon smart 2 dhe nderpritet nuk ndizet si mund ta ndezesh nese me ndihmoni dot ?

  • klevisndoka

   Trendy me vjen keq por e kam te pamundur tju ndihmoj perderisa nuk e kam nje telefon me kete problem per ta provuar vete. Gjithsesi lexo komentet me poshte pasi disa perdorues raportojne se e kane zgjidhur problemin.

 • Denis Xheleku

  Ej kam nje Vodafone Smart 2 por i kam ndryshuar ROM-in dhe i kam vendosur nje tjeter doja te dija nese mund te me ndihmoni per nje backup te romit origjinal shqiptar qe ka gjuhen shqipe ju lutem me ndihmoni

  • klevisndoka

   Denis prsh.
   Nese i ke vendosur Rom tjeter dhe e ke ne pune te keshilloj ta mbash ashtu sepse Vodafon Smart 2 eshte shume problematik si telefon kur ben procedura si root apo flash rom dhe rrezikon ta prishesh fare.

   Ne nuk kemi si ti bejme backup rom origjinal pasi ky telefon nuk te lejon te instalosh nje Custom Recovery te mire qe lejon Backup.